Płyny infuzyjne bardzo często stosowane są w leczeniu pacjentów, zwłaszcza w szpitalach. Pozwalają na szybkie uzupełnienie brakujących składników. Podanie odpowiednich płynów bardzo często ratuje życie.
Rodzaje płynów infuzyjnych
Płyny infuzyjne to roztwory wodne różnych substancji chemicznych. Dzielone są na dwie grupy, koloidy oraz krystaloidy.
Koloidy stosowane są znacznie rzadziej, ponieważ mogą wywoływać reakcje uczuleniowe. Przed podaniem koloidów konieczne jest wykonanie szczegółowych badań, zwłaszcza w przypadku konieczności podania osocza.
Krystaloidy są znacznie popularniejsze, tańsze i powszechnie dostępne. Najczęściej stosowane są w celu uzupełnienia brakujących składników i poprawy funkcjonowania podstawowych organów, jak serca, nerek czy trzustki.
Dawkowanie płynów infuzyjnych
Płyny infuzyjne muszą być podawane w odpowiednich dawkach. Umożliwiają to kroplówki oraz pompy infuzyjne. W każdym przypadku konieczne jest wkłucie do żyły pacjenta, by nie robić tego za każdym razem, pielęgniarka zakłada wenflon, do którego można wielokrotnie podłączać kroplówkę.
Do kroplówki można dodawać także leki, które będą odpowiednio dawkowane.
Zastosowanie płynów infuzyjnych
Płyny infuzyjne stosowane są przede wszystkim przez służby ratownicze oraz w szpitalach. Podawane są w przypadku dużej utraty krwi podczas wypadku, po operacji lub w przypadku utraty składników niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu.
Stosowanie płynów infuzyjnych jest całkowicie bezpieczne dla pacjenta i dla personelu medycznego. Płyny produkowane są w ścisłym reżimie sanitarnym. Wolne są całkowicie od substancji obcych, typu bakterie, wirusy. Umieszczane są w specjalnych butelkach lub workach plastikowych, gotowych do bezpośredniego podłączenia do kroplówki lub pompy infuzyjnej. Pielęgniarka musi tylko podłączyć butelkę i ustawić odpowiednie dawkowanie.
W wielu przypadkach podawanie płynów infuzyjnych konieczne jest także po zakończeniu leczenia szpitalnego. Najczęściej ma to miejsce w przypadku chorób przewlekłych. Pielęgniarka środowiskowa poinstruuje osobę sprawującą opiekę, jak ustawiać kroplówkę i jak ją zmieniać. To ona także będzie sprawdzać wenflon i ewentualnie założy nowy.
Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Grupa Anmar.