Dlaczego panele winylowe są coraz bardziej doceniane?

Panele winylowe są hitem ostatnich lat. Ci, którzy decydują się na urządzenie kupionego mieszkania lub remont tego, który mają już w posiadaniu, coraz częściej porzucają pomysł klasycznej, drewnianej posadzki na rzecz podłogi LTV. Jakie spełnia ona funkcje i dlaczego stała się tak popularna?

Czym są panele winylowe?

Jest to produkt doskonale imitujący drewno. Główny komponent stanowi tutaj polichlorek winylu, czyli polimer otrzymany poprzez polimeryzację chlorku winylu. W efekcie otrzymuje się cienkie paski tworzywa podobnego do linoleum.

Panele winylowe są bardzo cienkie, a ich grubość waha się od 3 do 7 mm. Mimo to tworzy je kilka warstw winylu. Część wierzchnią stanowi zaś drukowana warstwa dekoracyjna.

Winylowe pasy występują w rozmaitych wzorach. Mogą zastępować nie tylko drewno, ale również ceramiczne płytki, marmur i kamień. Większość ludzi traktuje je jednak jako substytut paneli drewnianych.

Podstawowe zalety

Jedną z największych korzyści płynących z położenia paneli winylowych jest ich wysoka praktyczność. Między kawałkami winylu nie ma szczelin, dzięki temu są wodoodporne i wyjątkowo wytrzymałe na uszkodzenia mechaniczne. Nic dziwnego, że wielu ludzi montuje je w miejscach o dużej wilgoci, na przykład na podłodze w łazience.

Kolejną zaletą paneli winylowych jest to, że są bardzo dobrymi izolatorami ciepła. Stojąc boso na drewnianych deskach, czuje się nieprzyjemny chłód. Kawałki winylu są ciepłe i miękkie w dotyku, dzięki czemu z powodzeniem można chodzić po nich bez skarpetek.

Winylowe panele można zamontować praktycznie wszędzie. Kiedyś stanowiły ulubionych element aranżacji biurowej, dzisiaj kładzie się je we wspomnianej łazience, salonie, kuchni, przedpokoju, czy sypialni.

Stosunek jakości do ceny

Podłoga winylowa uchodzi obecnie za ekskluzywną. Jej koszt uzależniony jest jednak od producenta i mieści się w przedziale cenowym podobnym do zwykłych paneli. Za jeden metr kwadratowy zapłacimy około 100-150 zł.

Musimy zaopatrzyć się nie tylko w sam materiał, ale liczyć się także z kosztem jego montażu. Fachowcy biorą pod uwagę rodzaj paneli i to, czy klient zleca im wykonanie wylewki. Montaż paneli winylowych na posadzce samopoziomującej to koszt około 80zł/m2.

Cena za położenie zarówno winyli klejonych, jak i tych na podkładach jest bardzo zbliżona i wynosi około 35zł/m2. Zyskujemy więc piękną imitację drewna w przystępnej cenie. Przed zamówieniem warto zobaczyć panele na żywo, aby ocenić, czy jest to faktycznie produkt dla nas i czy spełni nasze oczekiwania.

Kategorie