Zdarza się, że stajemy przed wyborem, jaka podłoga może być zarówno estetyczna, jak i użyteczna? Jeśli dodatkowo powinna spełniać także inne wymagania, takie higiena i wytrzymałość, być może warto zastanowić się nad wyborem wykładziny kauczukowej.
Podłoga kauczukowa czyli wysokie standardy
Nie bez przyczyny wykładziny wykonane z tego materiału cieszą się uznaniem projektantów miejsc użyteczności publicznej. Wysokie wymagania stawiają sobie właściciele sklepów oraz biur. Często zdarza się, że podłoga stanowi element ekspozycji, czasem jest to czynnik decydujący o komunikacji wizualnej. Do tych zastosowań nadaje się wykładzina kauczukowa, jako że może być stosowana w wielu wariantach kolorystycznych i wzorach. Obok sklepów detalicznych oraz sieci handlowych podłogi kauczukowe są cenione przez projektantów przestrzeni publicznych m. in. w urzędach, muzeach, dworcach. Często odwiedzane przez interesantów czy podróżnych miejsca muszą być wygodne, zdrowe oraz bezpieczne. Do tego powinny się charakteryzować tłumieniem hałasu.
Specjalne zastosowania
Szukając odpowiedniej podłogi do biura, hali rzemieślniczej lub mieszkania warto zwrócić wzrok ku zastosowanych w różnych miejscach rozwiązaniom. Wykładzina kauczukowa znajduje odbiorców pośród inżynierów projektujących transport publiczny. Autobusy lub tramwaje, lecz także promy bądź koleje bywają wyposażone w kauczukowe wykładziny. Ich antypoślizgowość sugeruje bezpieczeństwo pasażerów w ruchu. Z kolei łatwość utrzymania w czystości i higiena szczególnie ważna jest w miejscach, takich jak przychodnie, laboratoria lub szpitale. Wymagania techniczne oraz higieniczne w tego typu obiektach są postawione na najwyższym poziomie. Decydując się na podobny grunt pod nogami, możemy być pewni najwyższej jakości w tym względzie. O szczególnej wytrzymałości i trwałości, a także wysokiej ekonomice, jaką posiada podłoga kauczukowa dowodzi fakt, że na szeroką skalę stosuje ją szkolnictwo.
Proces kładzenia i różne możliwości
By położyć wykładziny kauczukowe należy spełnić warunki, które nie są specjalnie trudne. Do prawidłowego montażu potrzebna jest jedynie gładka powierzchnia, co gwarantuje wylewka o grubości powyżej 3 mm. Jeśli chodzi o metody łączenia to możliwości jest wiele. Można łączyć je na gorąco przy pomocy druta spawalniczego lub na zimno przy użyciu masy jednoskładnikowej.